2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Evren Yaşam İçin Özel Olarak mı Biçilmiş?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Öyle gibi görünüyor ama bu konuda çok temkinli olmalıyız çünkü bilimde görünüş yanıltıcı olabilir.

Kütleçekim yüzdesi biraz fazla olsa Güneş çekirdeği sıkışır / ısınır, yakıtı 1 milyar yılda biterdi; akıllı yaşam için yeterli zaman olmazdı.

Öte yandan kütleçekim yüzdesi biraz düşük olsa Güneş çekirdeği yanacak kadar sıkışmaz ve ısınmazdı. Dünya’da yaşam oluşamazdı.

Benzeri şekilde, nükleer kuvvetin yüzdesi biraz fazla olsa Güneş yakıtını 10 milyar yılda yakmaz, 1 saniyede kısa sürede tüketip patlardı!

Doğada nereye baksak fizik yasaları biz burada olalım diye “ince ayar” yapılmış gibidir. Soru: Bundan nasıl bir sonuç çıkarabiliriz?

(Bilimsel olmasa da) bir olasılık, fizik yasalarını Tanrı’nın ayarlamış olması. Ama evreni doğaüstü bir etkinin yönettiğine dair kanıt yok.

Başka bir olasılık; her biri farklı yasalara sahip birçok evren var ve biz kendimizi yaşama göre ayarlı olanında bulduk. Nasıl bulmayız ki?!

Fizik yasaları bu şekilde çünkü aksi durumda biz onları fark etmek üzere var olamazdık, yönündeki tersten bakan fikre “antropik ilke” denir.

Dikkat: Henüz derin bir “her şeyin teorisi” yok. Olsa, doğa kuvvetlerinin bağlantılılığını gösterebilir. İnce ayar sandığımızdan az olabilir.

Ancak bir konu var ki -karanlık enerjinin inanılmaz derecede küçüklüğü- onun için antropik açıklama kaçınılmaz görünüyor.

İtici karanlık enerji, varlığımız için elzem gökadaları oluşturan gaz bulutlarının sıkışmasını önlememiş olması için, aşırı küçük olmalı.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"