Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Evren Ne Hızla Genişliyor?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 138
Aldığı Teşekkür: 268

Evren Ne Hızla Genişliyor?

Mesaj gönderen Ihsan »

Evren Ne Hızla Genişliyor?

Evrenin genişleme hızı Hubble sabitiyle incelenir. En iyi tahmin: 73 km/sn/Mpc (1 Megaparsek=3,26 milyon ışık yılı).

Yani: Diğerine 1 megaparsek (3,26 milyon ışık yılı) uzak bir gökada, Büyük Patlama’ya bağlı genişlemeden ötürü 73 km/sn daha hızlı uzaklaşır.

Ne var ki evren hep bugünkü hızıyla genişlemedi. Aslında genişleme oranının inişli çıkışlı bir tarihi vardır.

Evrenin Büyük Patlama ile hızlı genişlemeye başlayıp enerji yitirdikçe yavaşladığını düşünebilirsiniz. Oysa durum daha karmaşıktır.

Başta sadece boşluk vardı. Boşluk akıl almaz bir hızla “şişerek” evrenin ilk saniyesinde en az 60 katına çıktı.

“Şişme” bitince muazzam boşluk enerjisi madde oluşumuna yol açtı ve onu muazzam sıcaklıklara dek ısıttı. İşte bu, sıcak Büyük Patlama’ydı.

Şişmenin ardından evren çok daha sakin bir hızla genişledi ve birbirlerini çeken gökadaların fren etkisi yüzünden giderek yavaşladı.

Ancak yakın zamanda -son birkaç milyar yılda- büyük sürpriz gerçekleşti. Evrenin yaşlanmakta olan genişlemesi yeniden hız kazandı.

Gökbilimcilere göre boş uzay, tuhaf bir enerji içerir. Bu “karanlık enerji”nin itici kütleçekimi, evrenin genişleme hızını artırır.

Akla gelen ilk soru: Şişmenin giderek hızlanmasıyla karanlık enerjinin artan büyümesi arasında bir bağlantı var mı? Bilinmiyor.

Karanlık enerji itkili genişleme sürerse, gökadalar uzaklaşacak. MS 100 milyar yılında Samanyolu gözlemlenebilir evrende tek gökada olacak.Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla