2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Şimdiye Dek Bulunan En İlginç Gezegenler Hangileri?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Bugüne dek bulunan gezegenlerin hemen hepsi o veya bu şekilde ilginç sayılır. Dış gezegenler şaşırtıcı çeşitlilikte özellikler sergiler.

Bulunan ilk dış gezegenler (1992) bir pulsar (yıldız cesedi) yörüngesindeydi. Köken belirsiz. Pulsar X-ışınları nedeniyle yaşam olasılıksız.

Güneşimsi yıldız etrafında bulunan ilk gezegenler “sıcak Jüpiter”lerdi; kütle Jüpiter’den ağır, yıldıza Merkür’ün Güneş’e olduğundan yakın.

Sıcak Jüpiter’leri bulmak daha kolay: Sıkı yörünge içindeki büyük kütleli gezegenler yıldızı daha çok yalpalatır. Şimdi yüzlercesi bulundu.

En sıcak dış gezegen: WASP-12b, 2240 derece. Dev bir kuyrukluyıldız gibi zamanla buharlaşıyor olabilir. Buharlaşma HD 209458b’de de gözlemlendi.

En küçük yörünge: GJ 1214b (2,1m km). En kısa periyot: 55 Cancrie (17s 40d). Bazı gezegenlerin yörüngesi oldukça eğimli veya uzanımlıdır.

Pek çok yıldız sistemi iki veya daha fazla gezegen içerir. 55 Cancri’nin 5 gezegeni vardır; Glise 581 ve Kepler-11’in ise altı gezegeni.

Kepler uzay teleskobu, aynı yörüngeyi paylaşan, biri diğerinin 60 derece gerisinde ilerleyen iki gezegenli aday bir sistem bile keşfetti.

Bazı kayalık gezegenler öyle sıcaktır ki yüzeyi eriyiktir. Bazıları ise tamamen okyanus ve sıcak, buharlı atmosfer ile kaplı olabilir.

CoRoT-7b ve Kepler-10b Dünya’dan biraz büyük ve ağır, kayalık gezegenlerdir. İkisi de yıldıza yakın yörüngede olduğundan, lav gezegenidir.

Gliese 581g daha büyüktür. Yörüngesi ise küçüktür ama yıldızı soğuk bir kırmızı cüce olduğu için yüzeyinde göller, denizler olabilir.

Teorisyenlere göre bazı dış gezegenler esasen karbon bileşiklerinden veya demir / nikelden oluşurken bazısı metal çekirdeksiz, kayaç olabilir.

Güneş dışı sistemler Güneş Sistemi’nden çok farklıdır. Okyanusu/yaşamı olan, Güneş benzeri yıldız etrafında Dünya gibi gezegen az olabilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"