Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Kozmik Nötrinolar Evren Hakkında Ne Söyler?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2446
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 139
Aldığı Teşekkür: 268

Kozmik Nötrinolar Evren Hakkında Ne Söyler?

Mesaj gönderen Ihsan »

Kozmik Nötrinolar Evren Hakkında Ne Söyler?

Nötrinolar neredeyse kütlesiz, atomaltı parçacıklardır. Diğer parçacıklarla nadiren etkileşime girdiklerinden tespit edilmeleri zordur.

Nötrino varsayımını 1930’da Wolfgang Pauli, parçacık deneylerini açıklayabilmek için geliştirdi. Nükleer reaktörde ilk tespiti 1956’da oldu.

Nötrinolar tüm evreni doldurur. Her saniye vücudumuzdan yaklaşık 400 trilyon Nötrino, ışık hızıyla geçer.

Big Bang (Büyük Patlama)‘da pek çok nötrino oluştu. Diğerleri ise yıldız çekirdeklerindeki nükleer reaksiyonlarda ve süpernova patlamalarında üretildi.

Nötrinolar büyük miktarda suyun gözlenmesiyle tespit edilir: Çok nadiren atomlarla etkileşim girer, küçücük ışık çakmaları yaratırlar.

Dedektörler kozmik ışınlardan korunmaları için yeraltına konur. Büyük Nötrino dedektörleri: Super-Kamiokande (Japon), Sudbury (Kanada).

Mevcut en büyüğü Güney Kutbu’ndaki IceCube Nötrino Gözlemevi’dir: Binlerce ışık dedektörü içerek 1 kilometreküplük buz.

Dünya’ya varan Nötrinoların çoğu Güneş çekirdeğindedir. 1987’de hiç beklemezken, yakın bir süpernova patlamasının Nötrinoları belirlendi.

Nötrinolar uzayda giderken “tat” değiştirirler (elektron/muon/tau Nötrino). Bu sadece Nötrinonun küçük bir kütlesinin olmasıyla mümkündür.

Ancak o kadar hafiftirler ki Büyük Patlama’dan kalan nötrinolar, sayıları çok olduğu halde, karanlık maddenin açıklaması olamaz.

Nötrinolar sadece doğrudan Güneş çekirdeğinden gelen “habercilerdir”.

Ancak Nötrino gökbilimin esas amacı, doğanın temel özellikleri, hatta belki karanlık madde gizemi hakkında daha çok şey öğrenmektir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla