2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Eski Medeniyetler Evren Hakkında Neler Biliyorlardı?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Az şey: Optik yardım almadan veya mevcut bilginiz olmadan merakla etrafa baktığınızda ne bilirseniz, o kadarını biliyorlardı.

Mısır inancı: Dünya düz. Gök tanrıçası Nut, yer tanrısı Geb’in üstüne eğilir. Güneş tanrısı Ra her gün kayıkla Nut’un bedeni üstünden geçer.

Parlak yıldız Sirius tanrıça İsis’le ilişkilendirildi. Tarım için önemli: Haziran’da ilk sabah göğünde görünür, Nil’in taşacağını duyururdu.

Piramitler K, D, G ve B yönüne bakar ama gözlemsel amacı yoktur. Yer planının Avcı’yla ilişkili olduğuna dair popüler görüş hatalı olabilir.

Babilliler hem dini amaçla hem de gece göğü gözlemlemek için tapınak kuleleri (zigguratlar) diktiler. Çivi yazısı ile kayıtlar bıraktılar.

En eski kayıtlar: (MÖ 2000’den önce) Ay tutulması ve (İştar denen) sabah ve akşam yıldızı olarak görülen Venüs’ün 21 yıllık gözlemi.

Yüzyıllar içinde gezegen hareketleri ve tutulma gibi gök olaylarının döngüselliği keşfedildi. Böylece bunlar önceden tahmin edilebildi.

Babilliler bize ayrıca günü 24 saate, daireyi 360 dereceye ve zodyakı 12 takımyıldıza ayırmayı da miras bıraktılar.

Çin ve Kore’de saray astrologları gök olaylarını kaydetti. Kuyrukluyıldız ve “misafir yıldızlara” (süpernova) dair birçok kayıt mevcuttur.

Bu kültürlerin hiçbiri gök hareketlerinin ardındaki mekanizmayı anlamaya çalışmadı. Gök cisimleri ruhani ve ilahi olarak görülüyordu.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"