Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Eski Medeniyetler Evren Hakkında Neler Biliyorlardı?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 138
Aldığı Teşekkür: 268

Eski Medeniyetler Evren Hakkında Neler Biliyorlardı?

Mesaj gönderen Ihsan »

Eski Medeniyetler Evren Hakkında Neler Biliyorlardı?

Az şey: Optik yardım almadan veya mevcut bilginiz olmadan merakla etrafa baktığınızda ne bilirseniz, o kadarını biliyorlardı.

Mısır inancı: Dünya düz. Gök tanrıçası Nut, yer tanrısı Geb’in üstüne eğilir. Güneş tanrısı Ra her gün kayıkla Nut’un bedeni üstünden geçer.

Parlak yıldız Sirius tanrıça İsis’le ilişkilendirildi. Tarım için önemli: Haziran’da ilk sabah göğünde görünür, Nil’in taşacağını duyururdu.

Piramitler K, D, G ve B yönüne bakar ama gözlemsel amacı yoktur. Yer planının Avcı’yla ilişkili olduğuna dair popüler görüş hatalı olabilir.

Babilliler hem dini amaçla hem de gece göğü gözlemlemek için tapınak kuleleri (zigguratlar) diktiler. Çivi yazısı ile kayıtlar bıraktılar.

En eski kayıtlar: (MÖ 2000’den önce) Ay tutulması ve (İştar denen) sabah ve akşam yıldızı olarak görülen Venüs’ün 21 yıllık gözlemi.

Yüzyıllar içinde gezegen hareketleri ve tutulma gibi gök olaylarının döngüselliği keşfedildi. Böylece bunlar önceden tahmin edilebildi.

Babilliler bize ayrıca günü 24 saate, daireyi 360 dereceye ve zodyakı 12 takımyıldıza ayırmayı da miras bıraktılar.

Çin ve Kore’de saray astrologları gök olaylarını kaydetti. Kuyrukluyıldız ve “misafir yıldızlara” (süpernova) dair birçok kayıt mevcuttur.

Bu kültürlerin hiçbiri gök hareketlerinin ardındaki mekanizmayı anlamaya çalışmadı. Gök cisimleri ruhani ve ilahi olarak görülüyordu.Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla