2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Gökte Kaç Yıldız Görebilirim?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Duruma bağlı. Bulutsuz, ayışıksız bir gecede, şehir ışıklarından uzakta, çıplak gözle birkaç bin yıldız görülebilir.
Büyük şehirde sadece en parlak yıldızlar görülebilir. Daha sönük olanlar ışık kirliliği içinde kaybolur; (amatör) gökbilim için bir dert.
Yunanlı gökbilimciler yıldızları parlaklığa (kadir) göre sıraladılar. En parlaklar 1. derece, çıplak gözle görülen en sönükler 6. derece.

Kadir derecelendirmesi hala kullanımda ama hata oranı azaltıldı. 5 derecelik fark 100 kat parlaklığa karşılık gelir (1 derece 2,512 kat).

Ayrıca en parlak yıldızların 1. dereceden daha parlak oldukları ortaya çıktı. Yıldız parlaklığı bugün 0,01 derecelik hassasiyetle ölçülüyor.

Betelgeuse: 0,50 kadir, Vega: 0,03 kadir, Sirius (en parlak yıldız): -1,46 kadir. Eksiler daha büyük parlaklığı ifade eder (Güneş: -26,8).

Sadece 50 yıldız 2. dereceden daha parlaktır (şehirden görülür); 500’ü 4; 5.000’i ise 6. dereceden parlaktır (çıplak gözle görülme sınırı).

Teleskopla görülebilen yıldız sayısı hayli arttırılabilir. Küçük amatör teleskoplar 10. kadirden yıldızlar kadar sönükleri bile gösterir.

Hubble Uzay Teleskobu 30. kadirden yıldızları gözler önüne serdi. Bunlar gözün görebileceğinden birkaç milyar kat daha sönük yıldızlardı.

“Görünen kadir” mesafeye bağlıdır. Betelegeuse yakındaki Sirius’tan daha sönük gözükür, oysa gerçekte daha fazla ışık yayar.

“Mutlak kadir” yıldızın gerçek parlaklığının ölçüsüdür. Gök cisminin 10 parsek (32,6 ışık yılı) uzakta olmasıyla görüneceği parlaklıktır.

Betelgeuse’ün mutlak kadiri -5,1’dir. Sirius: +1,43. Dolayısıyla Betelgeuse Sirius’tan birkaç yüz kat daha parlaktır.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"