2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Güneşin İçi Nasıl Bir Yerdir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Güneş 1,4 milyon km çapında, dev bir gaz topu.Temelde hidrojen (%75) ve helyum (%24). Merkeze doğru yoğunluk / sıcaklık muazzam artıyor.

Nötr atom yok. Elektronsuz (negatif) atom çekirdekleri (pozitif yük) var. Yüklü parçacıklardan oluşan bir gaza plazma denir.

Güneş çekirdeğinde sıcaklık : 15,7 milyon derece; yoğunluk: sudan 160x fazla. Güneş ışığı üreten nükleer füzyonu tetiklemeye yetecek kadar sıcak / yoğun.

Çekirdeğin çapı 350.000 km (Güneş’in %25’i; Dünya’nın 27x). Güneş enerjisinin %99’u bu bölgede üretilir (en merkezde 275W/metreküp).

Onu çevreleyen kısım “radyasyon çekirdeği“. Kalınlık: 315.000 km. Sıcaklık 7’den 2m dereceye düşer. Enerji, radyasyonla (ışık) dışarı çıkar.

Çekirdek ile radyasyon bölgesi, katı cisimler gibi her noktasında aynı oranda döner. Ancak çekirdek muhtemelen biraz daha hızlı döner.

Güneş’in dış kısmı (kalınlık 210.000 km): Konveksiyon bölgesi, Kaynayan tencere gibi. Sıcak plazma yükselip enerji yayar. Soğuk plazma batar.

Konveksiyon bölgesinin dönüş hızı derinlik ve enleme göre değişir (ekvatorda hızlı, kutuplarda daha yavaş). Diferansiyel dönüş diye bilinir.

Ayrıca yüzey altı meridyonel akıntılar -“ateş nehirleri”- plazmayı ekvatordan kutuplara (yüzeye yakın) ve tekrar geriye (daha derine) taşır.

Manyetik alanlar hareket eden plazma ile taşınır, bükülür, gerilir ve kıvrılır. Bu tür hapsedilmiş alanlar Güneş patlamaları vb. yaratır.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"