2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Satürn Halkaları Ne Kadar İnce?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Yanıt: İnanılmaz ince. İç kenardan dışa 100.000 km’lik alana yayılsa da Satürn‘ün halkaları sadece 20 m kalınlığında olabilir.

Başka türlü söyleyelim: Halkalar toplanıp 1 km’lik çapa sıkıştırılırsa en keskin jiletten daha ince olurdu.

Galileo bilim tarihinde bir devdi. Sarkaç salınımındaki düzenliliği, tüm cisimlerin aynı oranla düştüğünü anladı. Ama kariyerinin kötü anı…

… 1610’da yeni model teleskobunu Satürn’e çevirip onun… “kulaklı bir gezegen” olduğunu ilan ettiği andı.

Galileo ertesi yıl Satürn’ün iki yanında birer büyük uydusu olduğunu düşündü ama uydular sonradan kayboldu. O da şaşkınlığını aşamadan öldü.

Sır 1655’te Christiaan Huygens’in Satürn’e büyük bir teleskopla bakıp onun bir halkalar sistemiyle çevrili olduğunu kavramasıyla çözüldü.

Satürn yörüngede dönerken, halkaların Dünya’dan görünüşü değişir. Yanken gözden kaybolur, açı yapınca gerçekten kulak gibi görünür.

1858, James Clerk Maxwell’in kanıtı: Katı ya da sıvı, halkalar kararlı olamaz. Onlar birbirinden bağımsız dönen parçacık kümeleri olmalı.

Parçacıklar %99 donmuş sudur: Halkaların parlaklığı buradan gelir. Tipit ebat 1 cm olsa da, boyları toz tanesinden ev ebadına dek değişir.

Halkaların 400 milyon yaşında olduğu ve 250 km’lik buzul uydunun Satürn’e çok yaklaşıp parçalandığında oluştuğu düşünülmektedir.

1980’lerin başlarında NASA Voyager uzay aracı Satürn halkalarının aslında binlerce ince halkacıktan oluştuğunu ortaya koydu.

Satürn‘ün aslında halkası yoktur; halka dediğimiz şeyler, eski bir plağın üstündeki yivler gibi çok sayıda sarmaldan ibarettir.

Enkaz titreşimi “sarmal yoğunluk dalgasını” dışa hareket ettirir. Dalga geçerken parçacıkları sıkıştırarak, “geçici” halkacıklar yaratır.

Samanyolu’nun “sarmal kollarını” da SY dalgası yaratır. İlginçtir ki Satürn halkaları sadece sarmal bir gökadanın daha sıkı sarmalanmışıdır.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"