2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

En Küçük Gezegen Hangisidir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Güneş Sistemi’mizdeki en küçük gezegen Merkür‘dür. Sadece 4880 km’lik çapıyla uydumuz Ay’dan yalnızca %40 oranında büyüktür.

Gezegen rekorları Merkür’ün elinde: En küçük, en içte, en hızlı, en yoğun, en büyük sıcaklık değişimi, en yassı ve eğimli yörünge.

Güneş’e çok yakın olan (58m km) Merkür gün doğumu ve batımında, ufkun hemen üstünde görülür. Ufukta bina veya ağaç varsa görülmeyebilir.

Teleskopla yapılan yüzey izleri incelemesi Merkür‘ün daima bir yüzünün Güneş’e dönük olduğunu işaret eder yöndeydi.

Ama 1960’larda yapılan radar gözlemleri Merkür’ün 88 günlük Güneş yörüngesi turunun 2/3’ü olan 59 günde, kendi etrafında döndüğünü gösterdi.

Ay gibi yüzeyi çarpışma hasarları ile dolu olan Merkür de kraterlidir.Bir zamanlar faal olan yanardağları birkaç milyar yıl önce söndü.

Yüksek sıcaklığı ve zayıf kütleçekimi (Dünya’nın %37’si) yüzünden Merkür‘ün atmosferi yoktur. Sıcaklık: (gündüz) +450 derece, (gece) -185 derecedir.

Merkür‘de buz kanıtları olması şaşırtıcıdır. Ekseni Dünya gibi eğik değildir; kutuplardaki derin kraterlerin tabanları hep karanlıktadır.

Demir / nikel çekirdeği Merkür‘e kıyasla uzak geçmişte belki çok daha iriydi. Etkili bir çarpışma belki kayaç mantoyu büyük oranda uzaya fırlattı.

Merkür‘e giden ilk uzay aracı Mariner 10: 1974-75’de üç yakın uçuşla gezegenin yarısını haritaladı. Kraterlere sanatçı isimleri verildi.

Mart 2011’de NASA uzay aracı Messenger yörüngeye girdi. Merkür‘ün yüzey özelliklerini, manyetik alanını ve iç yapısını inceliyor.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"