2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Gezegenler Neden Yuvarlaktır?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Kütleçekim tüm kütleler arasındaki evrensel çekim kuvvetidir, bu yüzden her cisim yığını diğer her cisim yığınını kendine çekmeye çalışır.

Madde serbestçe akabilirse, küre oluşturur; yığının her parçasının diğer parçalara olabildiğince yakın olmasını garantileyen şekildir bu.

Jüpiter ve Satürn gibi dev gezegenler akışkan gazlardan (ve gazın sıkıştığı derinlerdeki sıvıdan) meydana gelir. Bu yüzden yuvarlaktır.

Aslında Jüpiter ile Satürn‘ün bel kısmı şişkindir. Hızlı döndükleri için ekvatorlarındaki gazlar dışa doğru savrulma eğilimindedir.

Kayalık ve buzul cisimler farklıdır. Küçükse, kütleçekim iç kısımları akış sağlayacak kadar sıkıştıramaz; cisim patates gibi girintili olur.

Ancak cisim ne kadar büyükse maddeyi bir araya çekip sıkıştıran kütleçekim kuvveti de o kadar güçlüdür.

Belli bir büyüklükte kütleçekim iç kısmı akışkanlaştıracak güce erişir. Kayalık cisimde eşik yaklaşık 400 km’lik endir; buzul cisimde yaklaşık 600 km.

Sonuç olarak Güneş Sistemi’nde eni yaklaşık 400 km’den büyük tüm kayalık cisimler yuvarlaktır; tıpkı eni yaklaşık 600 km’den büyük buzul cisimler gibi.

Yani bu, maddeyi ezen kütleçekim ile maddeye kütleçekime karşı koyan gerginliği veren elektromanyetik (EM) kuvvet arasındaki bir çekişmedir.

Komşu atomlardaki elektronlara birbirlerini ittiren EM kuvvet, kütleçekim kuvvetinden 1000 trilyon kere trilyon kere trilyon kat büyüktür….

… Bu yüzden, kütleçekimin kazanabilmesi için, çok sayıda atomun kenetlenmesi -yani büyük bir gök cisminin olması- gerekir.

Elbette ki yeterli kütle varsa kütleçekim üstün gelir ve evrende hiçbir şey onu alt edemez. Sonuç: Karadelik. Ama o apayrı bir hikayedir!

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"