2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Gece Kar Yağdığı Zaman Neden Gökyüzü Kızıl Bir Renk Alır?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Gökyüzünün kırmızılaştığı anları pek çok değişik hava şartlarında gözlemleriz.Ve bu olağandışı görüntüden hemen hepimiz etkileniriz.Peki,neden gökyüzü kızıl bir renk alır,hiç merak ettiniz mi?

Önce neden herhangi bir şeyi kırmızı görürüz onu anlamaya çalışalım: Bir Amasya elması kırmızı görünür, çünkü elma yüzeyi ışıktaki renklerin çoğunu yutar ve sadece kırmızı ışık gözümüze yansıyınca elma yüzeyini kırmızı olarak görürüz. Benzer şekilde, bir kar kristalinin üzerine güneş ışığı düştüğünde güneş ışığı kar kristali tarafından bir çok kez saçılır. Işığın hiçbir kısmı diğerine nazaran daha fazla yutulmaz ve yansıtılmaz. Böylece, ışıktaki tüm renkler eşit olarak geri yansıtıldığından karın rengi güneş ışığı gibi yani beyaz olarak görülür. Diğer bir deyişle beyaz ve mavi, kar ve gökyüzünün normal rengidir; bakıldığı açı ye yere bu renkler değişir.

Benzer şekilde bazen yağış halinde düşen kar kristalleri ve yağmur damlaları, veya bulutların içindeki damlacıklar
ve buz kristalleriyle birlikte havadaki kirleticiler güneş ışığındaki kırmızıdan önceki renkleri sactığı ve/veya yuttuğu için geriye kalan kırmızı renk gök yüzüne hakim olur. Sabahtan batıda kırmızılık veya gök kuşağı görülmesi o günün yağışlı olacağı anlamına da gelebilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"