2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Kaktüsler Neden Dikenli Olurlar?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Kovboy filmlerinin değişmez görüntülerinden biri de çölde gökyüzüne çatal şeklinde uzanan dikenli kaktüslerdir. Aynı zamanda hemen hemen herkesin evinde yetiştirdiği bir kaktüs vardır. Güzel görünümleri yanı sıra, bakımları da kolay olan bu bitkilerin sevmediğimiz tek yanı dikenleridir. Peki, bu kadar güzel bir bitkide beden diken olur?

Bitki yaprakları gereksinim duyulan gazların absorbe edilmesini ve suyun buhar şeklinde atmosfere verilmesini sağlar.Ancak bazı bitkilerin yapraklarında yapısal ayrıcalıklar ortaya çıkmıştır. Kaktüs bitkisindeki dikenler, metamorfoz (başkalaşma) geçirmiş yapraklardır. Bu dikenler sayesinde bitkinin etrafındaki hava tabakası korunur ve böylece bitkiden su kaybı azalır.Ayrıca kaktüs gibi sulu bitkilerde bitkinin büyümesi, gelişmesi için gerekli olan klorofili tutmak bu dikenler sayesinde olur.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"