2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Sisli Havalarda Neden Görüş Mesafesi Azalır?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

İstanbul’da yaşayanlar için en büyük problemlerden birisi de birdenbire bastıran sis yüzünden vapur seferlerinin iptal edilmesi ve trafiğin bir çileye dönüşmesidir. Görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle tüm trafik alt üst olur ve pek çok kaza yaşanır. Peki, sisli havalarda neden görüş mesafesi azalır, bir yor musunuz?

Sis, bulutun yeryüzündeki görünüşü olup, boşlukta duran su damlacıklarından oluşur. Sis, sakin havanın gece esnasında soğuması,sıcak bir zemin üzerinden soğuk havanın geçmesi veya soğuk bir zemin üzerinden soğuk bir havanın geçmesiyle oluşur. Ayrıca yamaç boyunca yükselen havanın soğumasıyla da sis meydana gelir.

Sis içerdiği su damlacıkları nedeniyle güneç ışığına büyük ölçüde engel olur ve böylece yeryüzünde yatay görüş mesafesini düşürür.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"