2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Evren ne renktir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Evren ne renktir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Evren ne renktir?

2002 yılında John Hopkins Üniversitesin’den Amerikalı bilim adamları, 200.000 adet galaksi ışığını inceledikten sonra, evrenin soluk yeşil renkte olduğuna karar verdiler. Evren göründüğü gibi siyah değildi. Bu renk, Meksika yeşili, yeşim yeşili arasında bir ton olarak ilan edildi. Bununla birlikte, Amerikan Astronomi derneğince yapılan araştırmadan birkaç hafta sonra, hata yaptıklarını kabul ederek evrenin köstebek rengi olduğunu açıkladılar.

17. yüzyıldan bu yana, en büyük araştırmacıların bazıları, evrenin neden siyah olduğu üzerine kafa yordu. Eğer evren sonsuzsa ve sonsuz sayıda yıldız içeriyorsa, baktığımız her yerde yıldız bulunmalı ve geceleri gündüz gibi aydınlık olmalıydı. Bu durum, 1826’da Alman gökbilimci Heinrich Olbers’e atfen Olbers paradoksu olarak bilinmektedir. Şu ana kadar, hiçbir bilim adamı buna bir cevap verememiştir. Belki, yıldızlar bilindiği kadar sonsuz değildir, bekli de bize çok uzaktırlar ve ışıkları gelmiyordur. Olbers’in çözümü ise şuydu; geçmişteki bir zamanda bütün yıldızlar ışık saçmıyordu ve bir şey onların ışık saçmalarını sağlamıştı. En uzaktaki yıldızların ışığının hala yolda olduğunu ilk söyleyen kişi, kehanet gibi şiirsel düz yazısı ile Edgar Alen Poe’dur. 2003 yılında, Hubby uzay teleskopu’nun ultra derin alan kamerası, geceleyin gökyüzünün en karanlık kısmına doğrultuldu ve film bir milyon saniye (11 gün) boyunca ışıklandı. Ortaya çıkan fotoğraf, her birinde evrenin köşelerine yayılan, yüz milyonlarca yıldızın bulunduğu ve bu güne dek bilinmeyen on binlerce galaksiyi gösteriyordu.

Kaynak: merakname.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"