2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Doğa yeşille güzel

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Doğa yeşille güzel

Mesaj gönderen Ihsan »

Doğa yeşille güzel

Resim

Yeşil göğüslü sinekkuşları Meksika’da ve Güney Amerika’nın kuzey kesimlerinde bulunuyor. Dişi kuşlarda bronz- yeşil renk hakimken erkekleri parlak yeşil tüyleriyle ünlü.

Resim

Yeşil iguanaların gövdesi yumuşak pullarla kaplıdır. Dişi kertenkeleler erkeklerden daha parlak renklidir. İguanaların sırtındaki çıkıntılar onlara tarih öncesi bir görünüm verir. 2,3 metreye kadar uzayabilen iguanalar Orta ve Güney Amerika ile Batı Hint adalarında bulunuyor.

Resim

Panter bukalemunları olağanüstü renk çeşitlerine sahiptir. Bu sürüngenler çiftleşme zamanı dişilerin ilgisini çekmek için renk değiştirir. Erkeklerin rengi zümrüt yeşilinden turkuaza ve parlak pembeye kadar çeşitlilik gösterir.

Resim

Bukalemunlar kendilerini kamufle etmek ve görsel iletişim amacıyla farklı renklere bürünür. Böylece farklı çevrelere ve sosyal durumlara kolaylıkla uyum sağlarlar. Derilerinin dış yüzeyi pigment içeren hücrelerle kaplıdır. Bunlar büzüşüp genişleyerek renk değiştirirler.

Resim

Nikobar güvercininin eşi benzeri yoktur. Türünün tek örneği olan bu güvercinin muhteşem yeşil tüyleri vardır. Güney Doğu Asya ve Pasifik’te görülür.

Resim

İpek böceği kelebekleri yanıltmada ustadır. Erişkinleri kahverengidir ve dökülen yapraklara benzer. Tırtılken de avcılarını yanıltırlar. Tombul gövdeleri ve sahte gözleri ile yılana benzerler ve avcı için caydırıcı olurlar.

Resim

Yaprak böcekleri bahçelerde olur. 1 cm boyundaki bu böcekler parlak mavi-yeşil renkleriyle göz alıcıdırlar.

Resim

Zümrüt renkli bu kelebekler, koyu yeşil kanatlarındaki muhteşem şeritlerden dolayı kırlangıç kuyruklu kelebekler adı verilmiştir. Güneydoğu Asya’da yaşayan bu böceklerin gövdesinin altında turuncu ve beyaz benekler vardır.

Resim

Yeşil kurbağalar Madagaskar’da görülür. Bunlara ebrulu kurbağalar da denir. Gövdelerindeki işaret ve desenler simetriktir.

Resim

Pek dikkat çekmeyen yosunlar başka bir dünyadan gelmiş gibidir aslında. Bu yeşil yosunlar tatlı sularda yetişir.

Kaynak: ... yesil_doga
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"