Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Günümüzde Kaybolmuş 15 Enteresan Meslek

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 123
Aldığı Teşekkür: 265

Günümüzde Kaybolmuş 15 Enteresan Meslek

Mesaj gönderen Ihsan » Cmt Eyl 27, 2014 10:57 pm

Günümüzde Kaybolmuş 15 Enteresan Meslek

Günün birinde hepimiz nitelikli işsizler olabiliriz! Economist dergisinin öngörüsüne göre, robotlar yakın gelecekte tele pazarlamada, muhasebede ve marketlerde satış görevlileri olarak yerimizi alabilirler. Bill Gates de, yazılım sektöründe robotlara yer vermeye başlayacağını dile getirdi.

Bu durum emek pazarının tarihte yediği ilk tırpan değil tabi ki.

1. Lobut Dizici

Resim

1936 yılında bu iş mekaniğe bağlanana kadar lobutları dizme işi çocuklar tarafından yapılıyordu.

2. Frenolojist

Resim

Irkçı bulunup dışlanana kadar, birçok insan çocuklarını bu sözde bilim adamlarına götürüp, bebeklerinin kafa yapılarından onların kişiliğini, karakterini ve suça yatkınlığını belirlemeye çalışıyorlardı.

3. Buz Kesicilik

Resim

Buz ihtiyacımızı buzdolaplarından önce göllerden temin edebiliyorduk. İşe aldığınız buz kesici de sizin için bu işi yapıyordu.

4. Porsuklar

Resim

Eski zamanlarda, marketlerin market olduğu zamanlarda halk tarafından porsuk diye çağrılan kişiler, ürünleri çiftçilerden alıp halka satarlarmış. Onların amansızca satış biçimlerinden dolayı dil bilimciler tarafından 'yakasından düşmemek' diye terim bile türetilmiş.

5. Sülük Toplayıcı

Resim

Eski zamanlarda tıptaki en yaygın söylem ' hastanın kanının emilmesi' olduğu ve bu iş en iyi sülükler tarafından yapılabildiği için, sülük toplayıcıları olarak adlandırılan meslek kolundaki insanlar sülükleri toplayarak doktorlara satar ve tedavi sürecine katkıda bulunurlar.

6. Ceset Hırsızlığı

Resim

Yine eski tıp dünyasına ait ahlaklı olmayan olay ve iş kollarından birisi. Ceset hırsızları, mezarlarından ölüleri çalıp, tıp okullarına satıyorlardı.

7. Powdermonkey

Resim

Şayet eski zamanlarda savaş gemisinde çalışan bıçkın bir delikanlıysanız, çabuk elleriniz bombardıman sırasında barut doldurmak için biçilmiş kaftan olurdu. Lakabınız da 'barut adam' gibi bir şey olacaktı.

8. Akciğerler

Resim

Kimyagerlerin atölyelerinde çalışmalarını devam ettirirken, kullandıkları ateşi sürekli harlaması gereken insanlara ihtiyaçları vardı. Bu insanlara verilen isim ise 'akciğerler' idi.

9. Bilgisayar

Resim

Bilgisayar eskiden insanlara verilen bir ünvandı. Teknoloji işi devralmadan önce, genelde kadınların yaptığı bu işte, bilgileri ve numaraları tek tek yazarak verilen ünvanı yerine getirmeye çalışırlardı.

10. Profesör

Resim

Ünvana bakınca eğitimle ilgili bir iş gibi görünse de, profesörün yaptığı iş, fabrikada çalışan işçilerin kafasını biraz dağıtmak için gazeteleri ve tarih hakkında kitaplar okumaktır.

11. Süt Adam

Resim

Her evde buzdolabının olmadığı dönemlerde sütlerin bozulmamasını sağlamak için türeyen bir iş kolu vardı. Bunun için de 'süt adamlar' devreye giriyordu. Tabi buzdolabı artık evler için vazgeçilmez bir eşya olunca, bu meslekte tarihe karıştı.

12. Kenevir giydirici

Resim

Bir zamanlar kenevir tekstil sanayisi için vazgeçilmez maddelerden birisiydi. Kenevirleri kabasından ayırıp, üretime gönderen insanlara ise 'kenevir giydirici' derlerdi.

13. Fare avcısı

Resim

Fare avcısının görevi, mahallelerde başıboş gezen hastalıklı fareleri bulup, yakalamaktı.

14. Taş ocağı işçisi

Resim

Bir taş ocağı işçisinin parçalayıp çıkardığı taş, çeşitli ürünlerin yapımında kullanılırdı, mutfak tezgahı da bunlardan bir tanesiydi.

15. Uyandırıcı

Resim

Alarmlar olmadan önce insanlar işe ya da okula gitmek için nasıl uyanıyorlardı? Onları uyandırmak için bir insan işe alınıyordu ve işe aldıkları kişi onları her sabah camlarına bezelye atarak uyanmalarını sağlıyordu.

Kaynak: onedio.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj