2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Telefon Şehir Kodları Neye Göre Belirleniyor?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Kısa cevap Kadranlı telefonlarda en hızlı çevrilebilen numaralara göre.

Farklı ülkelerdeki telefon kodlarını incelediğinizde, birbirine yakın şehirlerin kodlarının çok farklı olduğunu ve kod numaraları ardışık olan şehirlerin birbirlerinden uzakta olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebebi, şehir kodları sisteminin tuşlu telefonların icadından çok önce kurulmuş olmasıdır. Bütün sistem, kadranlı telefonlar esas alınarak geliştirilmişti. Çünkü kadranlı bir telefonda, en sondaki 9 tuşunu çevirmek için parmağınızı neredeyse tam bir daireyi dönecek kadar hareket ettirmeniz ve bırakmanız gerekiyordu. Kadran otomatik olarak geriye dönüp eski konumuna geldiğinde, numaranın çevrilme işlemi tamamlanmış olurdu. Kadranlı sistemde 1 tuşunu çevirmek ve 9 tuşunu çevirmek arasında kaybedilen zaman açısından çok büyük bir fark vardı. Dolayısıyla genelde üç haneli olarak belirlenmiş olan şehir kodları düşünülürse; 212 gibi bir kodun çevrilmesi, 989 kodunun çevrilmesinden çok daha kısa bir sürede gerçekleşiyor ve bunun sonucunda telefon santralleri de daha az meşgul oluyorlardı. Tamamen bu nedenle, çevrilmesi en kısa sürede tamamlanan 212 kodu tüm dünyadaki ülkelerde telefonun en yoğun olarak kullanıldığı şehirlere verilmiştir. Örneğin hem New York, hem de İstanbul’da şehir yaşamının en yoğun olduğu yakada 212 kodu kullanılıyor. Aynı sebeple yoğunluk açısından ikinci sırada olan kentlerde, örneğin Chicago ve Ankara’da telefon kodları 312 olarak belirlenmiştir.

Kaynak: popsci.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"