2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Satürn'ün uydusuna ait yeni görüntü

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Cassini uzay aracı, Satürn'ün 'en tuhaf' uydusu Iapetus'a ait yeni bir görüntü elde etti. Fotoğraf, uydunun neden iki farklı renge sahip olduğunu açıklamaya çalışacak.

Resim
Iapetus, 2011'den sonra ilk kez yakından gözlemlendi. [Fotoğraf: NASA]

NASA, Satürn'ün farklı tonlarda renklere sahip uydusu Iapetus'a ait yeni bir fotoğraf yayımladı. Cassini tarafından 27 Mart'ta çekilen fotoğraf, uydudaki farklı jeolojik özellikleri anlamak için yaklaşık bir hafta süren gözlemlerde elde edildi.

Iapetus'u 1 milyon kilometre mesafeden gözlemleyen Cassini, uydunun 10 kilometre yüksekliğe erişen sıradağlara sahip ekvator bölgesiyle geniş havzalarını detaylı bir şekilde görmeyi başardı. Gözlemlerin amacı ise uydunun neden iki farklı tonda renge sahip olduğu.

Fotoğrafın sağ alt kısmındaki karanlık alanda Turgis havzası yer alırken, sol taraftaki daha küçük bir alana yayılmış olan Falsaron krateri görülüyor. Fotoğrafın üst orta kısmında Roland ve Turpin kraterleri de net bir şekilde görülürken, sağ kenarda küçük Naimon krateri yer alıyor.

Görüntü ölçeği 6 kilometre olan fotoğraf, Berlin Özgür Üniversitesi'nden Tilmann Denk tarafından işlendi. NASA, detaylı analizler kapsamında 1,471 kilometre çapındaki Iapetus'a rengini veren özelliği tespit etmeye çalışacak.

Cassini, Iapetus'a en son olarak 2011'de yaklaşmış ve ilk detaylı gözlemleri gerçekleştirmişti.

Kaynak: Al Jazeera
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"