2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

En büyük uçan canlı fosili iddiası

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

En büyük uçan canlı fosili iddiası

Mesaj gönderen Ihsan »

'En büyük uçan canlı fosili' iddiası

25 milyon yaşındaki soyu tükenmiş büyük bir kuşun kalıntıları, bu kuşun, uçan en büyük canlı olabileceğini ortaya koyduğu ileri sürüldü.

Resim

ABD'de bilim adamları, soyu tükenmiş büyük bir kuşun fosilleşmiş kalıntılarını bulduklarını, bunun uçan en büyük canlıya ait olabileceğini ileri sürdü.

Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları dergisinde 7 Temmuz Pazartesi günü online yayımlanan bulgulara göre yapılan açıklamada, 31 yıl önce Güney Carolina'da ortaya çıkarılan yaklaşık 25 milyon yaşındaki fosilin kanat uzunluğu 6,4 metre olan dünyanın en büyük deniz kuşuna ait olabileceği belirtildi.

'Pelagornis sandersi'' ismi verilen kuş türünün ince uzun kanatlarının Albatros gibi su üzerinde, havada uzun süre kalmasına yardımcı olduğu kaydedildi.

Kuzey Carolina eyaletinin Durham kentindeki Ulusal Evrim Sentez Merkezi yazarı ve Connecticut'un Greenwich şehrindeki Bruce Müzesi'nde paleontolog ve bilim küratörü Dan Ksepka, keşifle ilgili yaptığı açıklamada, ''Tek başına üst kanat kemiği kendi kollarımdan uzun. Game of Thrones'dan (Amerikan TV dizisi) çıkmış bir ejderha gibi'' ifadesini kullandı.

Resim

31 YIL ÖNCE ÇIKARILMIŞ

Fosilin 31 yıl önce Güney Carolina'daki Charleston Uluslararası Havalimanı'nda yeni terminal kazısında inşaat işçileri tarafından ortaya çıkarıldığı ve Charleston Müzesi'nin koleksiyonunda yer aldığı ifade edildi.

1983 yılında keşfedilmiş olmasına rağmen, yeni bir türe ait olduğu için özelliklerinin belirlenmesinin yıllar aldığı belirtildi.

EN BÜYÜĞÜ ALBATROS'TU

'Pelagornis sandersi'', 6 milyon yıl önce yaşayan 6,1 metre kanat genişliğindeki ''Argentavis magnificens'' adlı kuşun rekorunu ele geçirmiş oldu.

Resim

Hayatlarının yüzde 90'dan fazlasını açık denizlerde geçiren ve yaklaşık 3,6 metreye varan kanat uzunluğundaki deniz kuşu Albatros, dünyanın en büyük uçan kuşu olarak biliniyor. Albatrosların en önemli özelliklerinden biri de çok uzun süre hiç durmadan uçabilmesi olarak belirtiliyor.

Öte yandan, 274 santimetre boy ve 160 kilogram ağırlıktaki Afrika deve kuşu (Struthio camelus) bilinen en büyük kuş türü olarak bilinirken, denizde yaşayan en büyük kuş olarak da 115 santimetre boy ve 30 kilogram ağırlığındaki İmparator pengueni (Aptenodytes forsteri) olduğu belirtiliyor.

09 Temmuz. 2014 Çarşamba

Kaynak:
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"