Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvan Uyandırılabilir Mi?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 140
Aldığı Teşekkür: 268

Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvan Uyandırılabilir Mi?

Mesaj gönderen Ihsan »

Kış Uykusuna Yatan Bir Hayvan Uyandırılabilir Mi?

Resim

Kısa cevap Teorik olarak evet ama deneyen olmadı.

Kış uykusundaki bir canlının vücut ısısı ve metabolizma hızı son derece düşmüş oluyor. Aslında bazı memeli hayvanların kış uykusuna yatma sebebi de, yılın bu zamanında beslenebilecek kadar av bulamıyor olmaları. Kış uykusu onların nispeten aç geçirecekleri zamanda hayatta kalmalarını sağlıyor.

Teorik olarak kış uykusuna yatmış bir hayvanı, vücut ısısını arttırmayı başararak uyandırmak mümkün. Ancak uyanma hızı, vücut ısısının ne oranda düşmüş olduğuna ve dolayısıyla normal vücut ısısına ulaşana dek geçecek olan zamana bağlı. Örneğin ayılar kış uykusuna yattıklarında vücut ısıları çok az bir düşüş gösteriyor. Bu nedenle uyanmaları da kısa sürüyor. Fakat küçük kemirgenlerin vücut ısıları 2 dereceye kadar düşebiliyor ve bu da uyanmalarını zorlaştırıyor.

Doğal olmayan etkenlerle kış uykusundan uyanmak zorunda kalan hayvanlarda bazı fizyolojik bozuklukların oluştuğu da saptandı. Bu nedenle her ne kadar mümkün olsa da, aslında kış uykusuna yatmış bir canlıyı rahatsız etmemeye kesinlikle özen göstermek gerekiyor.

Kaynak: popsci.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla