2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Charon'un ilk renkli fotoğrafı

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

NASA, Plüton'un ardından uydusu Charon'un da ilk renkli fotoğrafını hazırladı. Kahverengi-gri görünümlü uydunun yüzeyinde çarpışma kraterleri bulunduğu tahmin ediliyor.

Resim
Plüton ve Charon'un ilk renkli fotoğrafı hazırlandı. [Fotoğraf: NASA]

New Horizons uzay aracının geçtiğimiz hafta sonu yaşadığı teknik sorunu atlatmasının ardından, Plüton ile tarihi karşılaşmaya sadece dört gün kaldı. NASA, uzay aracının Plüton yörüngesine gireceği günün öncesinde cüce gezegen ve uydularına ait yeni fotoğraflar sunmaya devam ediyor.

NASA ve Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı tarafından hazırlanan ilk renkli Plüton fotoğrafının ardından, şimdi de en büyük uydusu Charon'un renhi ortaya çıktı.

New Horizons'ın Ralph ve LORRI kameralarından elde edilen fotoğraflar birleştirilerek Plüton ve Charon'a renk kazandırıldı. Kırmızı ve kızıl tonlarda beliren Plüton'un aksine, Charon kahverengi-gri görünüme sahip. Renk kazanmasının ardından yüzeyindeki jeolojik özellikler de beliren uydunun güneyinde, meteor çarpışmalarından oluştuğu düşünülen krater benzeri noktalar görülüyor.

Charon'un kraterlerle kaplı olmasının, yüzeyi altında neler sakladığını anlamayı kolaylaştıracağı belirtildi. Gökbilimcilerin tahmini, Charon'un içinin yarı kayalık, yarı buz halinde olduğu. Plüton ve uydularının neler sakladığını, 14 Temmuz'da cüce gezegene değecek kadar yaklaşacak New Horizons çözecek.

NASA, ana bilgisayarında teknik sorun yaşanan uydunun normal fonksiyonlarına döndüğünü ve bilimsel gözlemlerin sorunsuz devam ettiğini belirtmişti.

Kaynak: NASA ve Al Jazeera
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"