2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Tavuk mu yumurtadan çıktı, yumurta mı tavuktan?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Kısa cevap Tavuk yumurtadan çıktı

Tavuğun bir tür olarak bugünkü halini alması, uzun ve yavaş bir evrimin sonucu. Bir noktada tavuğumsu bir kuş, DNA’sındaki mutasyon sonucunda, tavuğa benzeme eşiğini atlayıp gerçekten tavuk olan yavrular üretti. Yani bir ön tavuk, gerçek tavuğu dünyaya getirdi. Gerçek tavuk da sonuçta kendi yumurtasından çıktığı için, yumurta tavuktan daha eski diyebiliriz.

Soruya evrim tarihi açısından da bakabiliriz. O zaman da yumurtanın tavuktan önce olduğu görülüyor. Modern kuş yumurtasının birçok karakteristiği (yani oval, asimetrik biçim ve sert kabuk) bundan 150 milyon yıl önce, daha kuşlar dinozorlardan ayrılmadan önce bile mevcuttu. Calgary Üniversitesi’nden Darla Zelenitsky, “Kuş yumurtalarında gördüğümüz birçok özellik, kuşlardan önce teropot (ön ayağı kısa, arka ayağı uzun) dinozorlarda vardı” diyor. Kuş yumurtalarının tarihçesindeki bir dönüm noktası da, ondan en aşağı 150 milyon yıl önce, dört bacaklı omurgalıların bir alt kümesinin amniyotik yumurta üretmek üzere evrimleşmesiyle meydana geldi. Yumurtaların içindeki embriyolar hayvana gıda, koruma ve soluma imkânı sağlayan üç kat zar ile çevrelenmişti. Doğu Tennessee Eyalet Üniversitesi’nde üreme fizyoloğu olan James R. Stewart, ilk amniyotik yumurtaların yolk denilen kısmının çok fazla yer tuttuğunu belirtiyor. “Bu özelliği kuşlarda, timsahlarda ve yılanlarda hâlâ görüyoruz,” diyor. Diğer plasentalı memeliler gibi, biz insanlar da bir noktada yumurtalarımızın bu bölümünü yitirdik. Ancak insan yumurtaları, işlevini yitirmiş bir yolk kesesini hâlâ barındırıyor.

Kaynak: popsci.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"