2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

İrkutsk (Yıllık Yağış ve Sıcaklık Grafiği)

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

İrkutsk (Yıllık Yağış ve Sıcaklık Grafiği)

Mesaj gönderen Ihsan »

İrkutsk (Yıllık Yağış ve Sıcaklık Grafiği) | 1348x1090 Piksel | JPG | 624 KB

Resim

İndir:
İrkutsk, (Rusça: Иркутск) Rusya Federasyonu'nda, İrkutsk Oblastının merkezi olan şehir. Angara Nehri kıyısında, nehrin İrkut'la birleştiği noktada yer alır.

Yörede ilk Rus yerleşiminin başladığı sıralarda, 1652'de Güney Sibirya ana yolunu denetlemek için inşa edilen kışlık karargah olarak kuruldu. 1661'de burada bir kale inşa edildikten sonra, Trans-Baykal bölgesinde ve Çin ile Moğolistan'a giden Rus ticaret yolu üzerindeki başlıca merkez durumuna geldi. 1686'da şehir statüsü aldı. 1898'de Trans Sibirya Demiryolu'nun yöreye ulaşmasıyla daha fazla önem kazandı.

Bölgesel merkez işlevi, etkin bir sınai gelişmeyle pekişti. Günümüzde, özellikle büyük çeşitlilik gösteren makine üretimiyle Sibirya'nın en önemli sanayi kentlerinden biridir. Demiryolu, uçak, gemi ve kara taşıtları için onarım tesisleri vardır. Öteki sanayiler mika işleme ve tüketim malları imalatıdır. Angara Nehri üzerindeki İrkutsk Hidroelektrik Santralı kentin içinde yer alır; santralın oluşturduğu baraj gölü Baykal Gölü'yle birleşmektedir. Nehir boyunca uzanan toprak setlerin ve ağaçlı caddelerde dizili eski ahşap evlerin güzel bir görünüm kazandırdığı kent, Doğu Sibirya ile Rus Uzakdoğusu'nun yönetim ve kültür merkezlerindendir.

Eskiden entelijansiyanın (dekabristler) sürgün yeri olan İrkutsk'un etkisi bir üniversitesinin ve bilim enstitülerinin varlığına dayalıdır. Şehirde yer alan 26 öğretim ve araştırma enstitüsü arasında İrkutsk A. A. Jdanov Devlet Üniversitesi (1918) ile Bilimler Akademisi'nin Sibirya şubesi de bulunur.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"