2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Coğrafya Dersi Programı Yenileniyor (18.03.2016)

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Coğrafya Dersi Programı Yenileniyor (18.03.2016)

Mesaj gönderen Ihsan »

Lise coğrafya ve tarih dersi programları yenileniyor

Milli Eğitim Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK arasında imzalanan "eğitimde işbirliği" protokolü kapsamında, tarih ile coğrafya derslerinin 9-12'nci sınıflara ait taslak öğretim programları hazırlandı.

Öğretim programları güncelleme çalışmalarında katılımın daha geniş tabana yayılmasını sağlamak ve öğrencilerin daha iyi öğrenebilmesini destekleyecek bir öğretim programı oluşturabilmek amacıyla taslak metinle ilgili başta öğretmenler, akademisyenler, uzmanlar, öğrenciler ve veliler olmak üzere bütün vatandaşların görüş ve önerileri alınacak.

Bu kapsamda, hazırlanan taslak öğretim programları, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının "ttkb.meb.gov.tr " sayfasında görüş ve önerilere açılacak.

Taslak öğretim programları üzerinde herkes görüşlerini yazabilecek

Taslak öğretim programları üzerinde görüş belirtmek, öneri sunmak ya da eleştirileriyle katkı sağlamak isteyen herkes bireysel olarak görüşlerini yazabilecek. Ayrıca hiçbir sınırlama olmaksızın bütün kurum ve kuruluşlar kurumsal olarak görüş ve önerilerini bildirebilecek.

Taslak öğretim programları ile ilgili görüş ve öneri sunmak isteyen başta öğretmenler olmak üzere, akademisyen, uzman, öğrenci, veli ve diğer paydaşlar görüş ve önerilerini, bugünden itibaren 1 Nisan saat 18.00'e kadar Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı internet sayfasından görüşlerini gönderebilecek.

Tarih dersi taslak öğretim programının öngördüğü temel beceriler arasında kronolojik düşünme, araştırma, bilimsel veya bilimsel olmayan tarih bilgisini birbirinden ayırt etme, kanıt değerlendirme gibi beceriler bulunuyor. Değerler arasında da vatanseverlik, farklılıklara saygı, milli değerlere duyarlı olma, evrensel değerlere duyarlı olma, soyut ve somut kültürel mirasa saygı yer alıyor.

Coğrafya dersi taslak öğretim programında da genel becerilerde araştırma, yorumlama, kanıt kullanma, bilgi teknolojilerini kullanma, proje hazırlama, mekansal değişimi algılama, grafik çizme ve yorumlama, coğrafi olguları sınıflama gibi beceriler bulunuyor.

Hükümetin eylem planında da eğitimin tüm kademelerinde okutulan derslerin müfredatlarının belirli aralıklarla "temel becerileri" geliştirme esaslı olarak güncelleneceğine yer verilmişti.

Kaynak:

Ortaöğretim Coğrafya (9,10,11 ve 12. Sınıflar) Dersi (Taslak) Öğretim Programı:

Resim
TASLAK ÖĞRETİM PROGRAMLARI KAMUOYUNUN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNE SUNULDU
Bakanlığımız, öğretim programlarının geliştirme faaliyetlerine katılımın sağlanmasına önem vermekte, çalışmalara akademisyenlerin, öğretmenlerin ve programı güncellenen dersin niteliğine göre çeşitli paydaşların katılımını sağlamaktadır.
Program geliştirme çalışmalarında katılımın daha geniş bir tabana yayılmasını sağlamak amacıyla “Ortaöğretim Tarih (9,10,11 ve 12. Sınıflar) Dersi ve Ortaöğretim Coğrafya (9,10,11 ve 12. Sınıflar) Dersi Taslak Öğretim Programları” görüş, öneri ve eleştirilere açılmıştır.
Taslak program üzerinde görüş belirtmek, öneri sunmak ya da eleştirileri ile katkı sağlamak isteyen herkes bireysel olarak görüşlerini yazabilir. Ayrıca hiçbir sınırlama olmaksızın, tüm kurum ve kuruluşlar kurumsal olarak görüş ve önerilerini bildirebilirler. Taslak programın askıda kaldığı süre içinde alacağımız görüş ve öneriler değerlendirilerek taslak öğretim programı gözden geçirilecek ve taslak öğretim programına son şekli verilecektir.
Söz konusu Taslak Öğretim Programları ile ilgili görüş ve öneri sunmak isteyen başta öğretmenler olmak üzere, akademisyen, uzman, öğrenci, veli ve diğer paydaşların görüş ve önerilerini yukarıdaki link üzerinden veya ilave dosya sunmak istemeleri halinde e-posta ile 01/04/2016 Cuma günü saat 18:00’e kadar adresine göndermelerini bekliyoruz.
Özellikle öğretmenlerimizin önemli katkılar sağlayacağı inancıyla, görüş ve önerileri ile katkı sağlayacak tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"